Dziś, na początku XXI wieku, świat staję się nam coraz bardziej dostępny. Dzięki mediom docieramy niemal do najdalszych zakamarków ziemskiego globu. Niestety zdarza się, że więcej wiemy o słoniach czy lwach niż o swojskim zającu czy kuropatwie. W ciągu jednej dziennej „prasówki” dowiadujemy się o suszy w Etiopii czy o nieurodzaju ryżu w Chinach. Natomiast często nie wiemy, jak na polach obok nas rośnie zboże! Współcześni ludzie popadają w ogłupienie. Życie z problemami całego Świata zdaje się nas przytłaczać. Dlatego coraz więcej z nas powraca do swej małej Ojczyzny. Cieszy nas, iż tendencja ta owocuje coraz silniejszym utożsamianiem się ze swymi „korzeniami”
W naszym przypadku gniazdem rodzimym jest Rybnik. Jako mieszkańcy staramy się pamiętać o wydarzeniach jakie miały miejsce w przeszłości i czcić pamięć wspólnych przodków.
Dziś chcemy przypomnieć o pewnym wydarzeniu, które miało miejsce w lipcu 1922r.
Rybnik wraz z całym księstwem raciborskim przeszedł pod wpływy czeskie w lutym 1327 roku, zaś oficjalnie powrócił do Polski latem 1922. Tak więc nasze miasto było odłączone od polskiej Macierzy dokładnie 595 lat.
„Za Wiarę, Ojczyznę i Wolność!”
oraz
„Witamy Cię Polsko”.
Do miasta wkroczył oddział Wojska Polskiego pod dowództwem gen. Stanisława Szeptyckiego.
Następnego dnia „Gazeta Rybnicka” pisała: „Minął dzień połączenia starej ziemi piastowskiej z Polską. Wolni od jarzma niemieckiego mogliśmy nareszcie bez przeszkód wznieść nasz czysty, niesplamiony sztandar polski. W najodleglejszych ulicach, oknach i domach ukazały się godła Orła Białego i biało-czerwone sztandary /…/”. Rybnik stał się miastem nadgranicznym, a najbliższe przejście graniczne z Niemcami mieściło się w Stodołach.
Międzywojenna Polska wypracowała też określony wzorzec obywatela, prawego patrioty, pracowitego, uczciwego…
Jeszcze dziś są ludzie pamiętający te wydarzenia i „nie dają na Polskę złego słowa powiedzieć”
Przez cały ten czas w Rybniku i w okolicach, jak również w większej części Górnego Śląska, zachowała się polska mowa i kultura. Ślązacy nie wyzbyli się swej tożsamości. Z etnicznego punktu widzenia połączenie z Polską było czymś całkowicie naturalnym i oczywistym.
Okres przynależności Rybnika do Polski przerwała druga wojna światowa….
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz